Pyetje të Bëra Shpesh

 • Për çfarë po paguaj?

  Ju paguani për qasje në recetat tuaja digjitale të personalizuara për dietën ketogjenike dhe listën e blerjeve. Të gjitha recetat përfshijnë udhëzime gatimi, listën e përbërësve dhe informacionin për makronutrientët e tyre.

 • Çfarë mund të pi në dietën ketogjenike?

  Në dietën ketogjenike është më mirë të pini ujë me përmbajtje të lartë minerale. Gjithashtu lejohen: kafe e zezë dhe çaj pa sheqer, pije të tipit „zero“ dhe lëngje nga perimet e fermentuara.

 • A duhet të mbaj përbërësit në recetat?

  Jo, mund të përdorni zëvendësues. Megjithatë, ju inkurajojmë të keni kujdes për vlerat ushqyese të tyre - për të arritur objektivat tuaja, përpiquni të përdorni produkte me vlera sa më të afërta të ushqyeseve.

 • Si të ëmbëlsoj?

  Eritritoli ose ksilitoli janë opsionet më të mira.

 • Si të lexoj menunë?

  Menuja tregon ushqimet që duhet të hani gjatë ditës. Varet nga ju në cilën renditje, në çfarë kohe dhe sa vakte të hani së bashku. Për shembull, nëse dëshironi të hani 2 vakte në ditë, kombinoni ushqimet e zgjedhura dhe hani ato si një vakt të vetëm.

 • A mund të ndërroj vaktet?

  Nëse nuk jeni të kënaqur me vaktin e propozuar ose për ndonjë arsye nuk jeni në gjendje ta përgatisni, përdorni butonin „Ndërro recetën“.

 • Cilat erëza mund të përdor?

  Mund të përdorni erëza sipas dëshirës suaj. Erëzat që shfaqen në recetat dhe vlen të keni në kuzhinë: piper, kripë (deri në 10g në ditë), barëra provensale, borzilok, gjethe dafine, rozmarinë, kanellë, xhenxhefil, karri, hudhër e grirë, qepë e thatë, korriander, çili, speca të ëmbël, të fortë dhe të tymosur.

 • A mund të pi alkool?

  Konsumimi i alkoolit nuk rekomandohet gjatë dietës ketogjenike. Personat në ketozë përjetojnë një ulje të konsiderueshme të tolerancës ndaj alkoolit. Shumë pije alkoolike ose pije të forta përmbajnë karbohidrate të thjeshta. Megjithatë, mund të pini një sasi simbolike të alkoolit që nuk përmban karbohidrate. Pije të tilla përfshijnë ndër të tjera vodka, tekila, uiski dhe konjak.

 • Cilat teste duhet të bëj para se të filloj dietën?

  Testet me vlerë bazë përfshijnë një analizë të plotë të gjakut, nivelin e glukozës në gjak në gjendje bosh, profilin lipidik, elektrolitet dhe nivelin e vitaminës D. Megjithatë, nëse keni dyshime rreth gjendjes tuaj shëndetësore, patjetër konsultohuni me një mjek.

 • A do të kem qasje në dietë gjithmonë?

  Sipas rregulloreve, qasja në dietë është e lejuar vetëm për kohëzgjatjen e abonimit. Kjo lidhet me faktin se dieta përgatitet bazuar në matjet e dhëna në ditën e fillimit. Nëse përdoret në një kohë tjetër, mund të jetë e dëmshme për shëndetin.

 • Pse nuk po humbas peshë me dietën?

  Mund të ketë shumë arsye pse nuk po humbni peshë, prandaj është e vështirë të jepet një përgjigje e saktë. Sigurohuni që po i përmbaheni planit - ndonjëherë edhe mashtrimet e pavetëdijshme mund të ndikojnë në rezultatet. Kjo përfshin pijet e ëmbla si kola. Nëse përdorni shumë zëvendësues - më mirë kushtojini vëmendje vlerave ushqyese të tyre. Mund të mendoni se janë të ngjashme, por nuk do të jeni të sigurt derisa të kontrolloni. Nëse jeni të sigurt se asnjë nga këto nuk zbatohet, mendoni për të konsultuar një mjek - ndoshta keni disa probleme shëndetësore që nuk i dinit.

 • Nuk e mora planin tim. Çfarë duhet të bëj?

  Nëse nuk keni marrë dietën brenda 24 orëve, na kontaktoni në leetdiet.com@gmail.com

 • Për kë është e përshtatshme dieta keto?

  Dieta keto është e popullarizuar mes njerëzve që duan të humbin peshë, të përmirësojnë parametrat metabolikë, si dhe mes sportistëve dhe njerëzve me disa probleme shëndetësore.

 • Si funksionon dieta keto?

  Ajo nxit djegien e yndyrnave duke kufizuar karbohidratet, çka çon në një gjendje të ketozës ku yndyra është burimi kryesor i energjisë.

 • Cilat janë parimet bazë të dietës keto?

  Parimet bazë të dietës ketogjenike bazohen në kufizimin e ndjeshëm të marrjes së karbohidrateve (zakonisht rreth 20-50 gramë në ditë) dhe rritjen e marrjes së yndyrnave në dietën ditore, me konsum të moderuar të proteinave. Qëllimi është të induktohet trupi në një gjendje të ketozës, ku në vend të glukozës, ketonet e prodhuara nga yndyrat përdoren si burimi kryesor i energjisë. Është e rëndësishme të konsumohen yndyra të cilësisë së lartë, si vaji i kokosit, avokadot, arrat, farat dhe peshku i yndyrshëm. Dieta keto gjithashtu kërkon shmangien e produkteve të pasura me sheqer dhe niseshte, si buka, pasta, orizi dhe shumica e frutave. Monitorimi i rregullt i proporcioneve të makronutrientëve dhe gjendjes së ketozës mund të ndihmojë në mbajtjen efektive të kësaj diete.

 • Çfarë është ketozë (gjendja e ketozës)?

  Ketoza është një gjendje metabolike që ndodh kur trupi fillon të digjë yndyrat e ruajtura për energji në vend të glukozës, karburanti i zakonshëm. Ky proces ndodh kur qasja në glukozë është e kufizuar, p.sh., gjatë një diete me pak karbohidrate. Si rezultat i djegies së yndyrnave, prodhohen trupa ketone, të cilat përdoren nga trupi si një formë alternative energjie.

 • Çfarë ha në një dietë ketogjenike?

  Mish, peshk, vezë, disa perime me pak karbohidrate, arra, fara dhe yndyra të shëndetshme.

 • Fryma ime është e keqe. Çfarë mund të bëj?

  Fryma e keqe është një problem i zakonshëm për njerëzit në dietë ketogjenike, shkaktuar nga prodhimi i ketoneve, përfshirë acetonin, të cilat nxirren përmes frymës. Për të minimizuar këtë efekt, është e rëndësishme të rritet marrja e ujit, e cila ndihmon në eliminimin e ketoneve nga trupi. Gjithashtu mund të shtoni më shumë karbohidrate nga perimet me pak karbohidrate për të reduktuar pak prodhimin e ketoneve, gjë që mund të ndihmojë në reduktimin e intensitetit të frymës së keqe. Larja e rregullt e dhëmbëve, përdorimi i fijes dentare dhe përdorimi i ujit të gojës gjithashtu mund të kontribuojnë në një frymë më të freskët. Përveç kësaj, konsumimi i çajit jeshil dhe i çamçakëzit pa sheqer mund të ndihmojë në neutralizimin e erërave të këqija.

 • A është dieta ketogjenike e mirë për njerëzit me diabet dhe paradiabet?

  Dieta ketogjenike mund të jetë e dobishme për njerëzit me diabet të tipit 2 dhe paradiabet, pasi mund të ndihmojë në kontrollin e niveleve të glukozës në gjak dhe në uljen e peshës trupore, të cilat janë të rëndësishme në menaxhimin e këtyre gjendjeve. Kjo dietë përfshin konsumin e një sasie të ulët të karbohidrateve, që ndikon direkt në prodhimin më të ulët të glukozës nga trupi. Megjithatë, para se dikush me diabet ose paradiabet të vendosë për një dietë ketogjenike, duhet të konsultohet me një mjek ose dietolog për të siguruar se është e sigurt dhe e përshtatshme për situatën e tyre shëndetësore individuale. Është e rëndësishme që një dietë e tillë të ndiqet nën mbikëqyrjen e një profesionisti, pasi mund të kërkojë rregullime të dozave të ilaçeve, veçanërisht në rastin e përdorimit të insulinës.

 • Snacke të shëndetshme ketogjenike:

  Snacke të shëndetshme ketogjenike janë ato që janë të pasura në yndyra dhe me pak karbohidrate, që ndihmojnë në mbajtjen e gjendjes ketonike të trupit. Shembuj të tillë përfshijnë arrat dhe farat, veçanërisht bajamet, arrat e Brazilit, farat e kungullit dhe farat e lulediellit, të cilat ofrojnë yndyra të shëndetshme, proteinë dhe janë një burim i fibrave. Avokado është gjithashtu një snack i shkëlqyer, që përmban yndyra të pangopura që janë të dobishme për zemrën. Copëza të djathrave të fortë dhe sallamet pa sheqer mund të jenë një opsion i shijshëm, që ofrojnë proteinë dhe yndyrë me një sasi minimale të karbohidrateve. Perimet me pak karbohidrate, si selino, kastravec ose speca, të shërbyera me sallate të bazuara në kosra yndyrore ose guacamole, gjithashtu bëjnë një snack të shëndetshëm në një dietë ketogjenike.

 • Këshilla dhe këshilla për dietën keto:

  Dieta keto përqëndrohet në konsumin e një sasie të lartë të yndyrave, një sasi të moderuar të proteinave dhe një sasi minimale të karbohidrateve, që mbështet trupin në hyrjen në një gjendje të ketozës. Për të arritur sukses, planifikoni ushqimet paraprakisht për të siguruar që po i përmbaheni proporcioneve të duhura të makronutrientëve. Rrisni marrjen tuaj të yndyrave të shëndetshme, si avokadot, arrat, farat dhe vaji i ullirit. Kufizoni karbohidratet duke eliminuar sheqernat, drithërat dhe produktet e përpunuara. Mos harroni hidratimin, pasi dieta keto mund të çojë në humbje të elektroliteve.

 • A ka shtesa për dietën ketogjenike?

  Po, ka shtesa të dizajnuara për të mbështetur dietën ketogjenike. Ato janë të dizajnuara për të ndihmuar trupin të arrijë gjendjen e ketozës më shpejt, ku yndyra përdoret si burimi kryesor i energjisë. Shtesat popullore përfshijnë kripërat e ketonëve (esteret e ketonëve), të cilat i ofrojnë trupit ketone të gatshme për përdorim, MCT (trigliceridet me zinxhir të mesëm) që përmirësojnë metabolizmin e yndyrnave, dhe ndihmësat e tretjes, si enzimat e tretjes dhe probiotikët, të cilat mund të ndihmojnë në përshtatjen me një dietë të pasur me yndyra. Është e rëndësishme të kujtohet që këto shtesa duhet të përdoren si një shtesë në një dietë ketogjenike të balancuar mirë, jo si një zëvendësim për të. Gjithmonë rekomandohet të konsultoheni me një mjek ose dietolog para se të filloni ndonjë shtesë.

 • A do të jem në gjendje të konsumoj karbohidrate përsëri ndonjëherë?

  Po, disa përfshijnë ditë ciklike të karbohidrateve. Çelësi është gjetja e ekuilibrit.

 • A do të humbas muskuj?

  Rreziku është minimal me marrjen e duhur të proteinave dhe stërvitjen me peshë.

 • A mund të ndërtoj muskuj në një dietë ketogjenike?

  Po, mund të ndërtoni muskuj në një dietë ketogjenike, por mund të kërkojë rregullime të marrjes së proteinave dhe monitorimin e balancës së energjisë. Dieta ketogjenike përqëndrohet në yndyrat si burimi kryesor i energjisë, që mund të kërkojë kohë për që trupi të përshtatet në ndërtimin efikas të masës muskulore.

 • Sa proteina mund të konsumoj?

  Sasia e proteinave që mund të konsumoni në një dietë ketogjenike varet nga shumë faktorë, si p.sh. pesha juaj trupore, aktiviteti fizik dhe qëllimet shëndetësore. Zakonisht, në një dietë keto, rekomandohet të konsumohen proteina në gamën prej rreth 1.2 deri në 2.0 gramë për kilogram të peshës trupore në ditë. Për një person që peshon 70 kg, kjo do të thotë një gamë nga 84 deri në 140 gramë proteina në ditë. Është e rëndësishme të rregulloni sasinë e proteinave me nevojat tuaja, pasi shumë pak mund të çojë në humbje të masës muskulore, dhe shumë mund të nxjerrë trupin nga ketosis.

 • Çfarë nëse jam vazhdimisht i lodhur, i dobët?

  Nëse ndiheni vazhdimisht të lodhur dhe të dobët në një dietë ketogjenike, kjo mund të tregojë një mungesë në ushqyes, elektrolite ose marrje të pamjaftueshme të yndyrave dhe kalorive. Dieta keto kërkon një balancim të kujdesshëm të makronutrientëve dhe sigurimin që trupi është i përballur me energji të mjaftueshme nga yndyrat. Është e rëndësishme të monitorohet marrja e elektroliteve, si natriumi, kaliumi dhe magnezi, pasi mungesat mund të çojnë në lodhje dhe dobësi. Konsideroni të konsultoheni me një dietolog që mund të ndihmojë në rregullimin e planit tuaj ushqimor për të përmbushur nevojat tuaja individuale, duke siguruar marrjen e duhur të ushqyesve dhe energjisë.

 • A është keto mirë apo keq për ju?

  Dieta keto mund të jetë e dobishme për njerëzit që synojnë të humbin peshë, të përmirësojnë kontrollin e sheqerit në gjak ose të rritin përqëndrimin. Megjithatë, nuk është e përshtatshme për të gjithë, veçanërisht për ata me sëmundje të veshkave, të mëlçisë ose për gratë shtatzëna.

 • Çfarë produkte mund të konsumoj në një dietë ketogjenike?

  Në një dietë ketogjenike, ju përqëndroheni në produkte të pasura në yndyra, moderisht të larta në proteina dhe shumë të ulëta në karbohidrate. Lejohen mishrat, peshku, vezët, gjalpi, vajrat (p.sh., kokosit, ullirit), avokado dhe sasi të vogla të disa perimeve me pak karbohidrate si spinaqi, brokoli ose lulelakra. Mund të konsumoni gjithashtu arra dhe fara në sasi të kufizuara. Produktet e bulmetit, si djathrat e fortë dhe koset me yndyrë të plotë, lejohen por me moderim për shkak të përmbajtjes së tyre në karbohidrate. Është e rëndësishme të shmangni produktet e pasura në sheqerna dhe niseshte, si buka, pasta, orizi, frutat (përveç për sasi të vogla të frutave të pyllit) dhe të gjitha llojet e produkteve të përpunuara ushqimore.

 • Kam dëgjuar që ketosis është shumë e rrezikshme. A është kjo e vërtetë?

  Ketoza është një proces metabolik natyral ku trupi djeg yndyrën në vend të sheqernave për energji. Ndërsa dieta ketogjenike, që çon në ketozë, mund të ketë efekte pozitive për disa njerëz, si humbja e peshës ose përmirësimi i kontrollit të sheqerit në gjak, ketosis mund të jetë e rrezikshme për individët me disa gjendje, si diabeti i tipit 1, ku ketosis i pakontrolluar mund të çojë në ketoacidozë – një gjendje potencialisht jetëkërcënuese.

 • Cila është diferenca midis një diete ketogjenike dhe një diete keto?

  Këto janë dy terma që i referohen të njëjtës diete me pak karbohidrate dhe shumë yndyrë.